Pszichológus, coach, pszichiáter, szakpszichológus, pszichoterapeuta…tisztázzuk az alapvető különbségeket!

Manapság sokféle lelki, mentális segítő tevékenység létezik, nem csoda, ha belebonyolódunk a kínálatba és elbizonytalanodunk, milyen végzettségű szakember a nekünk való.

mentálhigiénés szakember: valamilyen alapdiplomára, végzettségre ráépülő, 2 éves továbbképzés. Ugyanaz a célja és feladata, mint egy „sima” pszichológusnak, tehát lelki egészség védelmével foglalkozik, segít a kliensnek kitisztázni a problámákat és a hozzájuk vezető megoldásokat.

• coach: különböző akkreditált coach iskolákban lehet elsajátítani ezt a végzettséget, átlagosan 1 év alatt, fő szempont az eredményorientáltság és a gyakorlatiasság. Gyorsabb és felszínesebb módszerekkel dolgozik, mint egy pszichológus, emiatt leginkább az üzleti életben használják vagy egy nagyon jól körülhatárolható problémára fókuszálnak.

• viselkedéselemző: pszichológia alapszak elvégzésekor kapott diploma (3 év egyetem), valójában semmire sem jogosít.

• okleveles pszichológus: az alapszak után a 2 éves mesterszak elvégzésekor kapott diploma. Ezt hívom „sima” pszichológusnak, ez a beugró szint, ami feljogosít arra, hogy mentálisan egészséges személyekkel dolgozzon az illető.

• szakpszichológus: többféle szakpszichológus létezik, pl. tanácsadó vagy sportpszichológus. Ezek általában 2 éves képzések és okleveles pszichológus diplomával kell rendelkezni hozzá. Ez már magasabb szint, mint a „sima” pszichológus, min. 1 éves szakmai tapasztalat is kell a felvételihez, speciálisabb tudást ad az adott területre vonatkozóan.

• egészségügyi végzettségű szakpszichológusok:

o alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus

o klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus (gyermek vagy felnőtt)

o neuropszichológiai szakpszichológus

Kiemelkednek a többi szakpszichológus közül, a képzési idő 4 év, és kötelező gyakorlati időt eltölteni megadott intézményben pl. kórházban. Tehát ez megint egy magasabb szint, fontos, hogy ők foglalkozhatnak rendellenes lelki működéssel, pszichikai zavarokkal küzdő személyekkel.

• pszichiáter: orvos alapvégzettség után pszichiáteri vizsgát tesz. Emiatt orvosi szemléletben gondolkodnak, leginkább gyógyszer felírás, beállítás és diagnosztika a feladatuk.

• pszichoterapeuta: a legmagasabb szint, a fentebb felsorolt 3 féle egészségügyi végzettségű szakpszichológus vagy pszichiáter kaphat pszichoterapeuta címet, amiért minimum összesen 11 évet kell tanulni. A legmélyebb és legkiterjedtebb változást hozhatják a kliens életébe, azonban hosszabb folyamatra kell számítani, akár évekre.

Fontos megemlíteni, hogy a segítő módszerek között vannak áltudományos szakmák is, pl. kineziológia vagy a családállítás. Ez azt jelenti, hogy általánosan elfogadott, tudományon kívüli fogalmakkal is dolgoznak, illetve a módszer eredményességét nem tudták kísérletekkel alátámasztani. Ezzel együtt működhetnek, segíthetnek, ezért senkit sem szeretnék lebeszélni vagy elítélni, ha ilyen módszereket választ.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük