Hogyan válasszak pszichológust? 2. rész

Pszichológus, coach, pszichiáter, szakpszichológus, pszichoterapeuta…tisztázzuk az alapvető különbségeket!

Manapság sokféle lelki, mentális segítő tevékenység létezik, nem csoda, ha belebonyolódunk a kínálatba és elbizonytalanodunk, milyen végzettségű szakember a nekünk való.

mentálhigiénés szakember: valamilyen alapdiplomára, végzettségre ráépülő, 2 éves továbbképzés. Ugyanaz a célja és feladata, mint egy „sima” pszichológusnak, tehát lelki egészség védelmével foglalkozik, segít a kliensnek kitisztázni a problámákat és a hozzájuk vezető megoldásokat.

• coach: különböző akkreditált coach iskolákban lehet elsajátítani ezt a végzettséget, átlagosan 1 év alatt, fő szempont az eredményorientáltság és a gyakorlatiasság. Gyorsabb és felszínesebb módszerekkel dolgozik, mint egy pszichológus, emiatt leginkább az üzleti életben használják vagy egy nagyon jól körülhatárolható problémára fókuszálnak.

• viselkedéselemző: pszichológia alapszak elvégzésekor kapott diploma (3 év egyetem), valójában semmire sem jogosít.

• okleveles pszichológus: az alapszak után a 2 éves mesterszak elvégzésekor kapott diploma. Ezt hívom „sima” pszichológusnak, ez a beugró szint, ami feljogosít arra, hogy mentálisan egészséges személyekkel dolgozzon az illető.

• szakpszichológus: többféle szakpszichológus létezik, pl. tanácsadó vagy sportpszichológus. Ezek általában 2 éves képzések és okleveles pszichológus diplomával kell rendelkezni hozzá. Ez már magasabb szint, mint a „sima” pszichológus, min. 1 éves szakmai tapasztalat is kell a felvételihez, speciálisabb tudást ad az adott területre vonatkozóan.

• egészségügyi végzettségű szakpszichológusok:

o alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus

o klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus (gyermek vagy felnőtt)

o neuropszichológiai szakpszichológus

Kiemelkednek a többi szakpszichológus közül, a képzési idő 4 év, és kötelező gyakorlati időt eltölteni megadott intézményben pl. kórházban. Tehát ez megint egy magasabb szint, fontos, hogy ők foglalkozhatnak rendellenes lelki működéssel, pszichikai zavarokkal küzdő személyekkel.

• pszichiáter: orvos alapvégzettség után pszichiáteri vizsgát tesz. Emiatt orvosi szemléletben gondolkodnak, leginkább gyógyszer felírás, beállítás és diagnosztika a feladatuk.

• pszichoterapeuta: a legmagasabb szint, a fentebb felsorolt 3 féle egészségügyi végzettségű szakpszichológus vagy pszichiáter kaphat pszichoterapeuta címet, amiért minimum összesen 11 évet kell tanulni. A legmélyebb és legkiterjedtebb változást hozhatják a kliens életébe, azonban hosszabb folyamatra kell számítani, akár évekre.

Fontos megemlíteni, hogy a segítő módszerek között vannak áltudományos szakmák is, pl. kineziológia vagy a családállítás. Ez azt jelenti, hogy általánosan elfogadott, tudományon kívüli fogalmakkal is dolgoznak, illetve a módszer eredményességét nem tudták kísérletekkel alátámasztani. Ezzel együtt működhetnek, segíthetnek, ezért senkit sem szeretnék lebeszélni vagy elítélni, ha ilyen módszereket választ.

Mi alapján válasszak pszichológust? 1. rész

Ha már megérett benned az elhatározás, hogy szakember segítségét szeretnéd kérni, de elvesztél a kínálatban, vagy a jövőre nézve érdekel, hogy milyen szempontokat ajánlok átgondolásra, akkor ez a bejegyzés neked szól.

• ragaszkodsz a személyes beszélgetéshez vagy megfelelő online formában is?

Érthető okokból sokan a személyes jelenlétet preferálják, hiszen könnyebben létrejöhet a bizalmi kapcsolat, a non-verbális jelek nem annyira észrevehetőek online. Azonban ha kisebb településen laksz, ahol kevés a pszichológus (már ha van), vagy várni kell rájuk, akkor jó alternatíva az online forma, hiszen országosan tudsz válogatni.

• mennyit vagy hajlandó utazni?

• van-e valami extra kikötésed a pszichológus személyére, jellemzőire vonatkozóan?

Többen megadnak bizonyos feltételeket, amikor pszichológust keresnek, a leggyakoribb a nemi kikötés és az életkor (30+, 40+). Ezeken felül gyakran keresnek konkrét módszerrel dolgozó szakembert, például most éppen a sématerápia a divatos. Ezt nem tartom túl szerencsésnek, mert egyrészt nincs olyan módszer, ami mindenkinek jó, másrészt ezzel rendkívül be lehet szűkíteni a keresést, pedig a szimpátia és a bizalmi légkör a legfontosabb, a módszer csak másodlagos. Kicsit sarkosan fogalmazva, ha találtál egy olyan pszichológust, akivel megvan az összhang és meg tudsz benne bízni, akkor szinte mindegy, milyen módszerekkel dolgozik.

• jár-e közeli ismerősöd, családtagod ahhoz a szakemberhez, akit kiválasztottál?

Sokszor nincs is tudomásunk róla, hogy közeli hozzátartozónk pszichológushoz jár, azonban ha mégis elmondta nekünk, akkor ahhoz a szakemberhez ne jelentkezzünk be, ugyanis nem fog elvállalni és egy kört megspórolhatunk magunknak.

• érintett vagy-e mentális betegségben?

Ez egy nagyon fontos tényező, mert ha igen a válasz, akkor a „sima” pszichológusok nem vállalhatnak el, klinikai szakpszichológust kell keresned, vagy pszichiátert, pszichoterapeutát. (Erről fog szólni a bejegyzés 2. része)

Fontos információk

Ha felmerül a gyanú, vagy akár diagnózist is kaptál, hogy MENTÁLIS BETEGSÉGed van (pl. depresszió, különböző személyiségzavarok, skizofrénia), akkor KLINIKAI SZAKPSZICHOLÓGUST, PSZICHOTERAPEUTÁT vagy PSZICHIÁTER végzettségű szakembert keress fel!

NE „sima” pszichológust, coachot, személyiségfejlesztőt, xy-terapeutát (igen, lassan mindenki valamilyen terapeuta, de az nem egyenlő a PSZICHOTERAPEUTÁval), kineziológust, mentálhigiénés szakembert, családállítást és társait!

A mentális betegségek kezelése ORVOSI kompetencia, ne hagyjátok magatokat megvezetni.

Mindig nézd meg, PONTOSAN milyen végzettsége van a szakembernek, mert egyre többen a megtévesztésekre utaznak.

A tudás hatalom-használjátok!