Ha már megérett benned az elhatározás, hogy szakember segítségét szeretnéd kérni, de elvesztél a kínálatban, vagy a jövőre nézve érdekel, hogy milyen szempontokat ajánlok átgondolásra, akkor ez a bejegyzés neked szól.

• ragaszkodsz a személyes beszélgetéshez vagy megfelelő online formában is?

Érthető okokból sokan a személyes jelenlétet preferálják, hiszen könnyebben létrejöhet a bizalmi kapcsolat, a non-verbális jelek nem annyira észrevehetőek online. Azonban ha kisebb településen laksz, ahol kevés a pszichológus (már ha van), vagy várni kell rájuk, akkor jó alternatíva az online forma, hiszen országosan tudsz válogatni.

• mennyit vagy hajlandó utazni?

• van-e valami extra kikötésed a pszichológus személyére, jellemzőire vonatkozóan?

Többen megadnak bizonyos feltételeket, amikor pszichológust keresnek, a leggyakoribb a nemi kikötés és az életkor (30+, 40+). Ezeken felül gyakran keresnek konkrét módszerrel dolgozó szakembert, például most éppen a sématerápia a divatos. Ezt nem tartom túl szerencsésnek, mert egyrészt nincs olyan módszer, ami mindenkinek jó, másrészt ezzel rendkívül be lehet szűkíteni a keresést, pedig a szimpátia és a bizalmi légkör a legfontosabb, a módszer csak másodlagos. Kicsit sarkosan fogalmazva, ha találtál egy olyan pszichológust, akivel megvan az összhang és meg tudsz benne bízni, akkor szinte mindegy, milyen módszerekkel dolgozik.

• jár-e közeli ismerősöd, családtagod ahhoz a szakemberhez, akit kiválasztottál?

Sokszor nincs is tudomásunk róla, hogy közeli hozzátartozónk pszichológushoz jár, azonban ha mégis elmondta nekünk, akkor ahhoz a szakemberhez ne jelentkezzünk be, ugyanis nem fog elvállalni és egy kört megspórolhatunk magunknak.

• érintett vagy-e mentális betegségben?

Ez egy nagyon fontos tényező, mert ha igen a válasz, akkor a „sima” pszichológusok nem vállalhatnak el, klinikai szakpszichológust kell keresned, vagy pszichiátert, pszichoterapeutát. (Erről fog szólni a bejegyzés 2. része)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük